Informujemy, że od stycznia 2024r wkładki ortopedyczne wykonywane na indywidualne zamówienie są częściowo refundowane przez NFZ dla pacjentów z cukrzycą, z zespołem stopy niedokrwiennej, neuropatycznej oraz w profilaktyce rozwinięcia zespołu stopy cukrzycowej.
Zlecenie może wystawić np. lekarz POZ, diabetolog, lekarz medycyny rodzinnej, lekarz rehabilitacji ruchowej, specjalista fizjoterapii.
Takie zlecenie możesz zrealizować w naszej placówce w Krakowie na ul. Prądnicka 10.
Co charakteryzuje stopę cukrzycową?
Cukrzyca należy do przewlekłych chorób metabolicznych. Objawia się podwyższonym stężeniem cukru we krwi (hiperglikemią), co stanowi efekt upośledzonego wydzielania insuliny, bądź jej nieprawidłowego działania.
Niewyrównana i nieprawidłowo leczona cukrzyca może prowadzić do rozwoju szeregu groźnych powikłań, takich jak: zespół stopy cukrzycowej ZSC
Stopa cukrzycowa daje szereg objawów takich jak deformacje kości oraz owrzodzenia zlokalizowane na grzbietach palców, na piętach lub pod główkami kości śródstopia. Zaniedbane owrzodzenia z kolei, mogą wywołać stan zapalny skóry, tkanek podskórnych, a nawet kości, co prowadzi do rozwoju martwicy i grozi amputacją stopy. Pierwsze symptomy ZSC są jednak łagodne i obejmują najczęściej wysuszanie i łuszczenie się skóry, nawracające pęknięcia i rogowacenia oraz spowolnione gojenie się ran i skaleczeń.
Jak zapobiegać powstawaniu stopy cukrzycowej?
W profilaktyce stopy cukrzycowej ważne jest wyrównanie poziomu stężenia glukozy we krwi. Również istotna jest prawidłowa i systematyczna pielęgnacja stóp. Powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny oraz natłuszczaniu przy pomocy specjalnie do tego celu przeznaczonych kremów. Pojawiające się zrogowacenia należy od razu usuwać, najlepiej u podologa , a rany zawsze odkażać, dezynfekować i traktować preparatami przyspieszającymi gojenie. Dodatkowo pacjent powinien nosić wkładki ortopedyczne na stopę cukrzycową wykonane indywidulanie , które pozwalają na swobodne ułożenie stopy w bucie i zminimalizują ryzyko wystąpienia modzeli oraz otarć i urazów, które mogłyby doprowadzić do rozwinięcia się zespołu stopy cukrzycowej . Wkładki ortopedyczne na stopę cukrzycową są też bardzo pomocne ponieważ umożliwiają korekcję ustawienia stopy, co ma zbawienny wpływ na cały układ kostno-stawowy.
Jak dobrać wkładki ortopedyczne na stopę cukrzycową?
Wkładki ortopedyczne na stopę cukrzycową powinny być dobierane indywidualnie przez specjalistę. Ponieważ wkładki ortopedyczne na stopę cukrzycową wykonywane są metodą termoformowalną, można dowolnie modyfikować ich konstrukcję dostosowując ją pod każdym względem do stóp pacjenta, jego obuwia. Dzięki temu, takie wkładki zmniejszają ryzyko wystąpienia otarć, skaleczeń, urazów i odcisków, a także zapobiegają powstawaniu zmian deformacyjnych. Zapraszamy do naszego gabinetu, mieszczącego się w Krakowie przy ul. Prądnickiej 10 gdzie przeprowadzimy wszystkie niezbędne badania i przygotujemy idealne wkładki na każdą stopę.
Najnowsze komentarze