BIEGACZU ZAPISZ SIĘ NA DARMOWE BADANIE STÓP
Informujemy, że podczas tegorocznego EXPO CRACOVIA MARATON będziemy udzielać bezpłatnych konsultacji dla wszystkich biegaczy, którzy odwiedzą nas na naszym stoisku. Będzie również możliwość wykonania indywidualnych wkładek ortopedycznych do biegania w promocyjnej cenie. Zapraszamy na stoisko PODIOMED już:
- 19.04.2018 (czwartek) od 15:00 do 20:00
- 20.04.2018 (piątek) od 15:00 do 20:00
- 21.04.2018 (sobota) od 10:00 do 20:00
Ze względu na duże zainteresowanie podczas zeszłorocznego EXPO, zapraszamy do zapisów na bezpłatne badanie lub/i bezpłatne badanie oraz wykonanie indywidualnych wkładek do biegania w promocyjnej cenie, pod numerem: +48 530 408 206 lub mailowo: krakow@podiomed.pl
A teraz coś co może przekonać Ciebie biegaczu, że warto sprawdzić swoje stopy.
Biorąc pod uwagę wysoki poziom temperatury i prognozę pogody na najbliższy czas, można chyba stwierdzić, że wiosna przyszła już na dobre. Chyba wszyscy stęskniliśmy się za sportem na świeżym powietrzu. Każdy z nas, nieważne jak zapracowany, powinien znaleźć tą chwilę sportu dla siebie.
Ach… cóż za piękny dzień. Tylko Ty, Słońce, zapach wiosny i kontakt z naturą. Czy coś może zepsuć tą chwilę? Okazuje się, że tak. Nagle, w trakcie biegu zaczynasz odczuwać ciągnący, przeszywający, rozpychający ból w podudziach, przyśrodkowo albo bocznie. Zatrzymujesz się i ku Twojemu zadowoleniu ból znika. Poddajesz się jednak, gdy przy kolejnych powtórzeniach ból zaczyna wracać. I co teraz? Przecież nie można tego tak zostawić.
Bywa tak, że ludzie z takimi problemami udają się do lekarza, wykonują badania dodatkowe na których nic się nie stwierdza. Często w takich sytuacjach winę za ból przypisuje się np. żylakom. W pogoni za najgorszymi myślami, zapominamy o takich rzeczach jak biomechanika naszego ciała. Problem wyżej opisany wcale nie jest tak rzadki jak mogło by się wydawać. Pojawia się on najczęściej w momencie, gdy mocno koślawimy stopy. Bywa, że zbyt mocno rozciągamy nasze tkanki miękkie, a gdy dodamy do tego spore przeciążenia i zwiększone zapotrzebowanie na tlen – otrzymujemy ból pojawiający się tylko w trakcie biegu. Na szczęście nie jesteś skazany na brak aktywności do końca życia. Często wystarczy odpowiedni dobór wkładki ortopedycznej (która będzie zapobiegać nadmiernemu koślawieniu) i dobrze poprowadzona fizjoterapia, aby szybko wrócić do sportu.
Coś z innej beczki? Bardzo proszę! Bieg po nierównym terenie. Jak dobrze to znamy 😉 Wystarczy chwila nie uwagi, chwila słabości i nasza stopa ląduje na ziemi w najmniej odpowiedni sposób. Przez parę dni odczuwasz ból, ale w końcu mija. Postanawiasz dać sobie jeszcze parę dni wolnego i w końcu wyruszasz na kolejny bieg. Okazuje się, że po przebiegnięciu kilku kilometrów zaczynasz odczuwać ból w stawie skokowym i masz wrażenie jakby Twój staw skokowy obrzękł. Pamiętaj, nawet gdy Twoje więzadła nie zostały w pełni zerwane to zostały mocno rozciągnięte, może dojść do przemieszczenia kości skokowej lub występowania cech niestabilności co w konsekwencji może objawiać się bólem w trakcie dłuższego biegu. Więzadła nie posiadają funkcji powrotu do stanu sprzed urazu. W takim przypadku bardzo ważnym jest ustabilizowanie stawu skokowego. Stabilizację osiągniesz dzięki odpowiednim wkładkom ale dobranym indywidualnie oraz pracy na stabilizacją stóp poprzez rehabilitację ruchową pod okiem rehabilitanta.
Jak widać, wiele dolegliwości bólowych wynika ze złej biomechaniki chodu lub biegu. Kolejną ze struktur, która cierpi u biegaczy najczęściej jest rozcięgno podeszwowe. Uszkodzenie można rozpoznać m. in. po charakterystycznym bólu na podeszwie stopy, najczęściej w okolicy pięty np. po wysiłku lub po tym, że ból „musisz rozchodzić”. Zlekceważenie tego problemu, może doprowadzić do narastania tzw. ostrogi piętowej, która potrafi utrudnić życie zarówno sportowcowi jak i osobie w podeszłym wieku. Przyczyna tego problemu bardzo często leży w nieprawidłowej budowie stóp: stopy płaskie, płasko- koślawe, koślawe, wydrążone, szpotawe. Wszystkie te wady mogą prowadzić do przeciążenia rozcięgna podeszwowego a w konsekwencji do jego stanu zapalnego i uskodzeń w obrębie jego struktury. Aby zmniejszyć lub zlikwidować ból należy odpowiednio stopy odciążyć i nadać im prawidłowy wzorzec ruchowy. Bardzo ważne są również zabiegi przeciwzapalne.
Jeżeli posiadasz, któryś z tych problemów, albo chciałbyś sprawdzić czy przypadkiem Twoje stopy nie predysponują do wyżej wymienionych kontuzji, zapraszamy do naszych gabinetów miastach: Kraków, Szczecin, Chrzanów albo na Expo Cracovia Maraton 😉
Serdecznie zapraszamy 😉
Najnowsze komentarze